Task:
You’ve heard the song about the 12 Days of Christmas, haven’t you? Have you ever stopped to wonder how expensive it would be to actually buy all the gifts in the song? This fun Christmas math activity will help you figure outjust how expensive it would be.
Directions:
- Go to THIS website.
- Click on the game that says ‘Pin the Price Tag on the Gift.’
- Play the game until all price tags are correct.
Then, students will use this chart and calculate how much all the items in the song would cost.
{Obviously this is for upper elementary students, but all you cute 1st grade and kindergarten teachers could probably adapt this somehow for your class...}